Nie taki diabeł straszny?

Nie taki zły jak go malują, cholesterol ma dobry wpływ na nasz organizm i w określonych dawkach, jest wręcz niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Miejscem jego zamieszkania jest wątroba i własnie tam w większej mierze jest on produkowany. Dostarczamy go również z pokarmami, przede wszystkim pochodzenia zwierzęcego. Głównymi jego źródłami są tłuszcze zwierzęce, jajka, podroby, mięso oraz owoce morza.

Po co potrzebny nam cholesterol?

Po pierwsze wytwarza on witaminę D która jak wiemy z poprzedniego artykułu, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z jego udziałem, tworzone są także niektóre hormony (np. testosteron). Dodatkowo dzięki niemu wytwarzane są sole żółciowe których zadaniem jest wspomaganie organizmu w trawieniu tłuszczów.

Jakie są rodzaje cholesterolu?

W naturze występują 2 rodzaje cholesterolu LDL – zły  i HDL – dobry.  Każdy z nich ma jednak swoje określone zadanie i każdy z nich potrzebny jest nam do życia. Ten „zły” transportuje tłuszcz z wątroby do naszych tkanek. W chwili kiedy mamy go zbyt wiele, następuje gromadzenie się go w ściankach tętnic a to jak już wiemy, jest początkiem miażdżycy. HDL czyli „dobry” odpowiedzialny jest również za transport, jednak przenosi on cholesterol z komórek do wątroby.

Który bardziej potrzebny?

Potrzebujemy tak naprawdę oba, jednak w odpowiedniej ilości. Problem powstaje kiedy stężenie jednego lub obu z nich, przekracza normę. HDL jest co prawda „zdrowszy” gdyż jego wysoki (nie mylić z zbyt wysokim stężeniem) pomaga chronić nasz organizm przed chorobami związanymi z układem krążenia. Jego niedobór natomiast sprzyja powstawaniu miażdżycy oraz innych chorób związanych z układem krążenia.

Pamiętaj!

Ponieważ sam poziom cholesterolu to tylko jeden z czynników, mających wpływ na Twoje zdrowie i zdrowie Twoich żył, tętnic i serca, najlepiej konsultować jego poziom z osobami które posiadają adekwatną wiedzę w tym zakresie. Leczenie na własną rękę, może spowodować niekorzystne dla zdrowia skutki.