Ryż 29.09.2016

Ryż, jako dodatek, jako kotlecik, jako danie słone i jako słodki deser. Ryż w Polskiej kuchni znany jest głównie z swojej białej, tradycyjnej odmiany. O ile na pewno miałeś/miałaś już możliwość posmakowania tego produktu o tyle zastanawiam się, czym jeden gatunek różni się od drugiego. I czy w ogóle się czymkolwiek różni.

Porozmawiajmy trochę o jego właściwościach. Ryż zasadniczo polecany jest osobom które chcą się zdrowo odżywiać i dbają o szczupłą sylwetkę. 100 gram tego ziarna to około 350kcal (w czym ryż brązowy jest mniej kaloryczny, od tego białego) więc patrząc na objętość, względem kaloryczności, to naprawdę niewiele. Dodatkowo ryz zawiera sporo odżywczych składników, takich jak witamina PP, E, B i potas. W jego ziarenkach znajdziesz również białko (niewiele ale jest). Dodatkowo jest to produkt bezglutenowy, więc nie stanowi zagrożenia dla ewentualnych nietolerancji.

Wśród tych zalet ryż ma niestety (lub stety) jedną małą wadę. Jest co prawda lekkostrawny i podawany często osobom chorym z problemami żołądkowymi, jednak ma też wysoki indeks glikemiczny.  Sprawia to że przyswojone przez Ciebie kalorie  szybciutko rozchodzą się po organizmie i nie zapewniają uczucia sytości na długi czas.

Oczywiście tutaj tez mamy jakieś wyjście, gdyż odmian ryżu jest kilka i absolutnie nie jesteś skazany na tą najbardziej popularną, białą wersję:

  1. Ryż paraboiled – taki kompromis pomiędzy ryżem białym i tym brązowym. Ponieważ jego kolor skłania go bardziej ku mniej zdrowej wersji, jednak właściwości przypominają tąego brązowego, bardziej wartościowego brata. Nie trzeba go gotować jednak tak długo, jak ryż brązowy.
  2. Ryż biały – oskubany (dosłownie, bo powstaje poprzez oskubanie ryżu brązowego z wierzchniej, zdrowej skórki) z większości wartości odżywczych. Nie oznacza to jednak że nie należy go jeść, wręcz przeciwnie. Ryż ten jest lekkostrawny, przez co doskonale nadaje się jako podstawa wielu dań dla osób cierpiących na dolegliwości żołądkowe
  3. Ryż bosmatti –jest polecany dla osób które mają kłopoty ze schorzeniami jelita grubego oraz celiakią. Wzmacnia jelita i żołądek a dodatkowo ma lekki, orzechowy posmak
  4. Ryż brązowy- choć jego minusem jest czas gotowania, to warto poczekać aż osiągnie on odpowiednią do spożycia miękkość. Ryż brązowy ma najwięcej wartości odżywczych ze spotykanych na rynku propozycji.
  5. Ryż dziki – mniej kaloryczny od ryżu białego, natomiast dużo bardziej wartościowy. Jego niepozorne ziarenka o orzechowym aromacie, mają uwaga 4 razy więcej błonnika niż jego blada wersja. Bezpieczny dla diabetyków (niski indeks glikemiczny), polecany dla osób na ścisłej diecie (przyspiesza metabolizm, powoli uwalnia węglowodany do krwi i wspomaga trawienie).

Reasumując ryż jak najbardziej, prawie dla każdego, prawie pod każdą postacią. Na słodko, na słono, w zupie, w deserze, jako obiad, przekąska, dodatek, sałatka. Można zjeść g praktycznie ze wszystkim. Nie kosztuje majątku, nie uczula, nie wywołuje alergii. Bezpieczny, sycący i nie rujnujący portfela.

W tym wszystkim należy jednak zachować rozwagę, gdyż jak już na pewno zdążyłeś/zdążyłaś zauważyć, zbilansowana dieta to przede wszystkim nie popadanie w paranoję To że coś jest zdrowe, nie oznacza że należy jeść TYLKO to i nie gotować więcej ziemniaków, makaronu czy też kasz.