Nie ulega wątpliwości iż każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu, wystawiony jest na sytuacje stresowe. Każda z tych sytuacji może powodować większe lub mniejsze zdenerwowanie, w zależności od tego czego dotyczą, jak długo się ciągną i jakie emocje w nas wywołują. Nie ulega również żadnej wątpliwości że w zależności od człowieka, jego nastawienia, charakteru i odporności na tego typu sytuacje, będzie reagował w zupełnie inny sposób.

Reakcja na stres mogą być objawy strikte fizyczne, takie jak szybkie bicie serca, paraliż mięśni, pocenie czy też zwiększona motywacja do działania. Reakcja na stres może być też nasze nastawienie do jedzenia. Jedni z nas będą objadać się słodkościami lub czymkolwiek, podczas gdy inni zupełnie
z jedzenia zrezygnują.

Skąd biorą się te dwie tak skrajne reakcje ? A co z chemią w naszych organizmach, jak ona i to co wytwarzane jest w określonych sytuacjach, wpływa na obwód naszej talii i efekty zdrowej, ograniczającej kalorie diety.

Jeśli chodzi o sam wpływ stresu na naszą wagę, to mamy do czynienia z dwoma jego rodzajami. Stres krótkotrwały jak twierdza niektórzy naukowcy, może powodować (lecz nie musi) mały spadek wagi. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy jesteśmy poddawani długofalowemu stresowi. W takich przypadkach, w naszych organizmach uwalniają się białko, zwane neuropeptydem. Ci mieszkańcy naszego ciała, są całkowicie  neutralni gdy sytuacja stresowa jest krótkotrwała. Jednak uaktywniają się w chwilach przewlekłego stresu. Dodatkowo neuropeptyd jest białkiem przyczyniającym się do wzrostu tkanki tłuszczowej.