W okresie zimowym każdy z nas z różnych przyczyn, ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy. O ile z uzupełnieniem większości witamin, nie ma większego kłopotu gdyz wystarczy wzbogadzić dietę o owocowo-warzywne „koktajle mocy” czy też inne produkty o tyle może pojawić się kłopot z pozyskiwaniem witaminy D która jak wiadomo, dostarczana jest nam ze słońca.

Jakie są skutki niedoboru i nadmiaru oraz skąd ją pozyskać, postaram sie wyjaśnić dzisiaj w kilku prostych zdaniach.

Witamina D właściwie jest hormonem który wydziela się w naszym organizmie podczas wystawienia go na promienie UV. Niestety mimo tego że nasze ciała wytwarzają ją samodzielnie, najczęściej produkcja tej witaminy, jest niewystarczalna. Dlatego bardzo często możemy spotkać się z niedoborem witaminy D. Organizm potrafi ją magazynować i na szczęście można ją znaleźć również w produktach spożywczych, takich jak:

a) tłuste ryby

b) żółtka jaj

c) wyprodukowano już żarówki które wytwarzają promienie UV o częśtotliwości identycznej tym docierającym do nas ze słońca. Można stosować taki rodzaj uzupelnienia witaminy D jednak należy pamiętać że z ograniczeniem, maksymalnie 1 godzinę dziennie.

d) suplementy

Skoro juz wiadomo gdzie poza slońcem szukac witaminy D, dowiedzmy sie jeszcze dlaczego jest ona aż tak istotna dla naszego organizmu. Witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, jej niedobór może objawiać się utratą apetytu, biegunkami, zaburzeniami snu czy bezsennością. Dodatkowo brak tej witaminy może powodować bóle mięśniowo-kostne, choroby przyzębia a także pieczenie w ustach i niesmak.

U małych dzieci można zaobserować rozwijanie sie krzywicy, natomiast u dorosłych osteoporozy. Brak witaminy D ma wpływ na rozwój chorób związanych z układem krążenia, chorób autoimmunologiczne a także sprzyja postępowaniu procesu starznia i rozwoju otyłości.

Dietetyka to taka dziedzina nauki w której bardzo istotnym aspektem, jest zachowaniem rownowagi i nie popadanie z jednej skrajności w drugą. To że brak odpowiedniej ilości witaminy D w organizmie, może byc fatalny w skutkach, nie oznacza jeszcze że powinniśmy suplementować ją w jaknajwiększych, możliwych dawkach. Równie niebezpieczny co niedobór tego składnika, może okazać się jego nadmiar.

Zbyt duży poziom witaminy D prowadzi do sytuacji w której wapń gromadzi się w sercu, nerkach i tętnicach. Konsekwencją jest utrudnienie i zaburzenie pracy układu nerwowego oraz serca. Ponad to obciążone zostaja nerki i zwiększa się możliwość zachorowania na kamicę. Osoby u których stwierdza się zawyżony poziom wtaminy D, mogą uskarżać się na odczucie osłabienia, wymioty, biegunki, nudności a także bóle głowy i utratę apetytu.

Pamiętaj więc aby dbając o siebie, robić to z rozsądkiem 🙂