Jaką wodę wybrać?

Jako konsumenci często nie przywiązujemy wagi na skład wody, którą wybieramy z półki sklepowej. Owszem czytamy etykiety inny produktów spożywczych, jednak myślimy: woda mineralna, bez dodatków, nie może nam zaszkodzić. Jednak warto wybierać wody, które poza zapewnieniem nawodnienia naszego organizmu, dostarczy jednocześnie składników mineralnych. Zacznijmy jednak od podziału dostępnych wód.

 

  1. Woda źródlana – woda podziemna, jej skład i właściwości nie różnią się od wody z kranu. Nadaje się do picia oraz przygotowania posiłków, np. Saquaro, Promeavera, Pure Life Aquarel, Żywiec Zdrój, Krystaliczne źródło.
  2. Naturalna woda mineralna – woda podziemna, pierwotnie czysta chemicznie i mikrobiologicznie, najbardziej rozpowszechniona 3/4 pakowanych wód dostępnych na rynku, nie ma została określona góra norma jej spożycia, można podawać dla niemowląt i małych dzieci, od wody źródlanej wyróżnia się stały skład mineralny, co oznacza, że podana przez producenta wartość minerałów nie może być przekłamana. Nie należy dać się zwieść nazwie „woda mineralna” gdyż niektóre wody źródlane zmieniły swą nazwę na wody mineralne, gdyż według obowiązującej definicji woda mineralna wcale nie musi zawierać dużych ilość składników mineralnych. Dlatego koniecznie trzeba sprawdzać dokładną ich zawartość.
  3. Wody stołowe są wprowadzone do obrotu pod nazwą „woda stołowa”, która nie może być zastąpiona nazwą handlową (wymyśloną). Jeżeli woda stołowa jest oznakowana nazwą handlową to określenie „woda stołowa” jest zamieszczane w bezpośrednim sąsiedztwie rzadko spotykane w sklepach, połączenie wody źródlanej lub mineralnej z jednym ze składników mineralnych lub dodanie wody źródlanej do naturalnej wody mineralnej.
  4. Woda lecznicza – woda podziemna, aby była uznana za lecznicą musi zawierać dużą ilość minerałów, minimum 1000 mg/l albo konkretną zawartość jednego składnika mineralnego, który ma szczególnie znaczenie dla naszego organizmu. W zależności od składnika mamy wodę żelazistą, fluorkową, jodkową, siarczkową, krzemową, radonową, kwasowęglową, szczawę. By nazwać wodę leczniczą, trzeba najpierw przeprowadzić badania potwierdzające jej właściwości lecznicze.

Wody lecznicze nie nadają się do codziennego spożycia, w celu zapewnienia odpowiedniego nawodnienia. Jak nazwa wskazują działają jak lekarstwo, więc zbyt duża ilość może wywołać niekorzystne skutki.

 

Kryteria klasyfikacji chemicznej stosowane w znakowaniu naturalnych wód mineralnych

 

  1. Bardzo niskozmineralizowana ogólna zawartość soli min. < 50 mg/l
  2. Nisko zmineralizowana ogólna zawartość soli min. < 500 mg/l
  3. Wysokozmineralizowana ogólna zawartość soli min. > 1500 mg/l
  4. Zawiera wodorowęglany zawartość wodorowęglanów > 600 mg/l
  5. Zawiera siarczyny zawartość siarczanów > 200 mg/l
  6. Zawiera chlorki zawartość chlorków > 200 mg/l
  7. Zawiera wapń zawartość wapnia > 150 mg/l
  8. Zawartość magnezu zawartość magnezu > 50 mg/l
  9. Zawiera fluorki zawartość  fluorków > 1mg/l
  10. Zawiera żelaza zawartość Fe2+ > 1 mg/l
  11. Kwasowęglowa zawartość naturalnego CO2 w wodzie przy ujęciu jest wyższa od 250 mg/l
  12. Zawiera sód zawartość sodu > 200 mg/l
  13. Odpowiednia dla diety ubogiej w sód zawartość sodu < 20mg/l
  14. Odpowiednia dla przygotowania żywności dla niemowląt

Zawartość:

  • sody lub chlorków nie jest wyższa od 20 mg/l
  • fluorków nie jest wyższa od 0,7 mg/l
  • azotynów nie jest wyższa od 0,02 mg/l
  • azotanów nie jest wyższa od 10 mg/l

 

Źródło: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie naturalnych wód mineralnych, wód źródlanych i wód stołowych

 

Wybierając rodzaj wody należy dostosować ją do indywidualnego zapotrzebowania. W przypadku osób, które nie podejmują wysokiej aktywności fizycznej najbardziej odpowiednia będzie woda średniozmineralizowana (zawierająca 500-1500 mg/l składników mineralnych).

Osobom bardzo aktywnie fizyczne oraz pracujące w wysokich temperaturach zaleca się spożycie wód wysokozmineraliwanych. Są to osoby bardziej narażone na utratę elektrolitów, a więc woda zawierająca więcej składników mineralnych pozwoli na ich uzupełnienie.

 

Woda gazowana kontra niegazowana – którą wybrać?

Rodzaj wody, którą wybierzemy zależy głównie od naszych osobistych upodobań. Wbrew wielu opiniom mówiącym o szkodliwości wody gazowanej, nie ma ono odniesienia do osób zdrowych. Woda gazowana zdecydowanie nie jest polecana dla osób z zapaleniem gardła, mającymi problemy żołądkowo-jelitowe, szczególnie cierpiące na chorobę wrzodową, zaparcia, zespół jelita drażliwego, wzdęcia, refluks. Gaz może powodować odbijania, bóle brzucha, wzdęcia czy podrażniać gardło i żołądek. Woda gazowana podawana w trakcie wysiłku może wywołać wymioty oraz utrudnia oddychania. Nie poleca się również wody gazowanej dzieciom ze względu na zbyt szybkie i łapczywe przełykanie, co łączy się z ryzykiem zakrztuszenia oraz późniejszym pojawieniem się bólów brzucha.

U osób zdrowych, u których woda gazowana nie powoduje niekorzystnych objawów nie ma przeciwwskazań do jej spożywania. Po zakończeniu aktywności fizycznej poleca się wodę gazowaną ze względu na lepsze i szybsze nawodnienie organizmu oraz uzupełnienie straconych elektrolitów.

 

Zdecydowanie należy unikać wód smakowych, ponieważ jeżeli spojrzymy na ich skład, zawierają one duże ilości cukru oraz innych dodatków. W celu uzyskania konkretnego smaku wody dobrym rozwiązaniem jest dodanie do wody dodatków w postaci – owoców (np. cytryna, pomarańcze, limonka, jagody, maliny itd.), mięty, a nawet ogórka.