W Polskiej kuchni chyba jeszcze mało znane, jednak powoli dostaja się do kulinarnych łask. Bardzo fajna, smaczna i przede wszystkim zdrowa alternatywa dla tradycyjnych ziemniaków. Mowa oczywiście o batatach, czyli słodkich ziemniakach. Przybyły do nas z Ameryki Południowej, bo to właśnie tym okolicom, przypisuje się ich pierwsza hodowlę.

Bataty w rzeczywistości wystepują w róznych wersjach kolorystycznych. Można spotkac korzenie koloru kremowego, pomarańczowego, czerwonego po fioletowy. Niezaleznie jednak od ich koloru, są źródłem cukrów oraz błonnika. Dodatkowo w ich miąższu, znajdziemy:

a) wiatminę A

b) beta-karoten

c) wapń

d) potas

e) kwas foliowy

To oczywiście tylko niektóre z ich zalet, gdyż w porównaniu z tradycyjnymi ziemniakami są zdrowszą formą dodatku do obiadu. Dodatkowo zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, co sprawia iz nadają się do diety dla osób z miażdżycą, otyłościa czy też nadciśnieniem.

Jak widać najkrótszy opis batatów, opowiada się za ich regularnym spożywaniem. Dodatkowo można wyczarować z nich naprawdę wiele dań, od tradycyjnych frytek po ciasta.