Ananas, w mojej rodzinie znany i wykorzystywany był ten zatopiony w syropie z cukrem, pokrojony w plastry i wyciągany z puszki. Jak miałam okazję sama zacząć gotować, postanowiłam gotować zdrowo, a ananasa z puszki zamieniłam na zdrowszą wersję, świeżą i pachnąca słońcem.

Osobiście ananas kojarzy mi się z daniami które w menu restauracyjnym, mają miano „hawajskich”. Pizza, kotlet z piersi itp. Ja samo jadam go chętnie w postaci sałatki owocowej lub samodzielnie, uwielbiam koktajl z ananasa i sałatkę ryżową.

Dlaczego warto pomęczyć się chwilkę i obrać go z tej twardej, niejadalnej skóry? Ananas zawiera cynk, fosfor, potas, wapń, żelazo, miedź , mangan i magnez. Jest źródłem błonnika pokarmowego oraz witamin z grupy B a także A,C i PP. Ananas ma stosunkowo mało kalorii gdyż 100 gram tego owocu, dostarcza Ci 50kcal. Ananas jest też źródłem bromelainy.

  1. Dzięki błonnikowi, ananas jest polecany osobom chcącym stracić zbędne kilogramy, oczyszcza jelita i sprzyja odczuwaniu uczucia sytości
  2. Bromelaina wspomaga procesy trawienne, zapobiega powstawaniu zakrzepów (pomocna przy chorobach wieńcowych), działa przeciwobrzękowo(sprzyja gojeniu się ran, siniaków, oparzeń czy ukąszeń) i przeciwzapalnie (zapalenia stawów i inne, dzięki temu składnikowi możesz walczyć z gorączko i bólem)
  3. Owoce ananasa działają kojąco na Twoją skórę, jest to zasługa minerałów w nim zawartych

Mimo niewątpliwych zalet tego owocu, należy zachować ostrożność podczas jego spożywania. Nie powinny po niego sięgać osoby z nadciśnieniem, wrzodami, chorobami nerek, wątroby czy dwunastnicy. Bromelainy nie należy przyjmować z niektórymi lekami. Również kobiety w ciąży powinny zachować ostrożność. Mówi się że niebezpieczna dawka ananasa to kilka sztuk na raz, jednak mogą pojawić się owoce niedojrzałe a podczas ciąży nie należy ryzykować.

Jak go jeść i z czym łączyć, żeby się nie znudził i smakował obłędnie? Sprawdź nasze przepisy J