Awokado, nie każdy lubi a wiele osób nigdy nawet nie spróbowało. Ja osobiście przepada, używam jako dodatek do sałatek, jako masło na chleb, przygotowuję guakamole a czasem miksuję z innymi składnikami i nadziewam jajka czy mięso.

Awokado, tylko dlaczego warto je jeść?

Awokado w niektórych kręgach nazywane jest „gruszka aligatora” czy też owocem maślanym. Ma sporo kalorii gdyż 100 gram tego owocu to aż 221kcal. Natomiast powinnaś/powinieneś go spożywać, jeśli chcesz zachować organizm w dobrej formie i nawet jeśli aktualnie jesteś na diecie odchudzającej.

Awokado bowiem zawiera dużo kalorii ale także dużo odżywczych tłuszczów omega3. Ponadto zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E, kwas foliowy i wiele innych dobroczynnych substancji.

 1. Ma sporo tłuszczów jednak zdrowych, jest bogate w kwasy omega 3 które stanowią doskonała odżywkę dla Twojego organizmu
 2. Dzięki kwasom nienasyconym awokado obniża poziom cholesterolu we krwi i działa przeciwmiażdżycowo.
 3. Poprawia metabolizm Twojego organizmu
 4. Dzięki witaminie E owoc ten wpływa na prawidłową pracę mózgu oraz zapobiegają rozwojowi Alzhaimera
 5. Poprawa koncentracji
 6. Obniża poziom ciśnienia krwi
 7. Naturalny kwas foliowy dla przyszłych mam które już od najwcześniejszych dni, chcą zadbać o prawidłowy rozwój dziecka
 8. Wspiera układ pokarmowy, chroniąc go przed stanami zapalnymi, wzdęciami czy zaparciami
 9. Dzięki luteinie działa kojąco na Twoje oczy
 10. Dzięki zawartości glutationu który w naturalnej postaci występuje dosyć rzadko, awokado ma właściwości odmładzające, jest naturalnym wsparciem dla Twojej wątroby i jako bonus wzmacnia układ immunologiczny.

Aby wybrać dobre awokado, powinieneś/powinnaś

 1. Kolor skórki – zielona, bez plam i przebarwień
 2. Odpowiednia miękkość – ugina się pod naciskiem palca
 3. Sprawdzić kolor pod szypułką – powinien być jasno zielony lub jasno żółty. Jeśli szypułek ciężko usunąć z owocu, to znak że jest on niedojrzały

Jak widzisz awokado to jeden wielki plus. Teraz już wiesz że należy go jeść, wiesz też jak je jeść i jak kupić, zapraszam więc do sklepu a następnie do kuchni, smacznego.