Skoro przyszła już pani Jesień to za chwilę przyjdzie też Pani Zima. Nie wiem jak Wam ale mi te dwie pory roku, kojarzą się z wysypem jabłek i cynamonem, bo właśnie tym pachniał mój dom rodzinny
w sobotnie popołudnia. Oczywiście pominę tutaj kwestie dietetyczne owego ciasta, jednak smakowo było to najlepsza popołudniowa propozycja.

Cynamon poza wspaniałym aromatem ma tez sporo właściwości zdrowotnych które sprawiają że warto nim wzbogacać codzienną dietę. Cynamon to doskonałe źródło manganu, wapnia, żelaza
i błonnika pokarmowego. Ten ostatni gość przyśpiesza Twój metabolizm i sprawia że  Twoje jelita działają skuteczniej. Likwiduje on zaparcia i pomaga w utracie wagi. Wpływa tez na produkcje soku żołądkowego.  Jeśli już o tym mowa, cynamon ma działanie rozgrzewające, dlatego można stwierdzić że podwójnie skutecznie spala tłuszczyk na Twoim brzuchu i pomaga osiągnąć wymarzona sylwetkę. Kolejnym wskazaniem do stosowania cynamonu, są pierwsze oznaki przeziębienia lub zwyczajnie wychłodzenie organizmu. Poprzez swoje właściwości rozgrzewające, w bardzo prosty aczkolwiek skuteczny sposób, wpływa on na zachowanie dobrego zdrowia, nawet w te jesienne dni.

Dodatkowo jest przeciwutleniaczem, oznacza to że spowalnia proces starzenia się skóry. Działa tez antybakteryjnie, antyalergicznie i przeciwgrzybicznie. Dzięki temu działa leczniczo w przypadku trądziku. Obniża poziom cholesterolu we krwi i pomaga uregulować poziom glukozy.

Niestety według badań wynika że cynamonom może także szkodzić. Kluczem do poprawy zdrowia jest zwrócenie uwagi jaki cynamon kupujemy. Cynamon cejloński jest bowiem nieszkodliwy, natomiast inna odmiana cynamonu zawiera kumarynę która może powodować raka. Ta sama substancja według ostatnich badań, może być również niekorzystna dla kobiet w ciąży. Oczywiście odrobina cynamonu nie wyrządzi nikomu krzywdy, jednak lepiej nie wprowadzać go do każdego posiłku kobiety ciężarnej. Dodatkowo cynamonu nie powinny spożywać osoby z nadwrażliwością jelit oraz mające problemy z krzepliwością krwi.

Poza tym cynamon jest ogólnie polecana przyprawą którą można wykorzystywać także
w naturalnych kosmetykach lub jako pachnące stroiki domowe.