Słodka, pyszna, nadziewana kremem toffi, karmelem, kokosem, owocowymi mazidłami czy alkoholem. Czekolada  z orzechami, migdałami, pistacjami, wiórkami kokosowymi, kawałkami owoców.  Czekolada z chili, pomarańcza czy Soła morską, najczęściej deserowa, gorzka i raczej dla koneserów.

Czekolada w płynie wypijana wieczorową porą, najlepiej przy kominku lub ukochanej osobie. Ta zjadana do popołudniowej kawy czy tez ta którą zajadasz smutki czy stres.

Czekolada odkładana na półkę, gdy przechodzisz na diecie, kusząca nadal na sklepowych wystawach, czy tez reklamach zachwalających słodycze tej czy innej firmy.

Czekolada…

Powstawały o niej filmy, na jej bazie robi się desery i coraz częściej dania wytrawne.

Czekolada. Czy rzeczywiście taka zła? Chyba nie skoro jada się już od . czy można ją jadać, chcąc zgubić kilogramy i zmniejszyć obwód w pasie?  Dzisiaj w ramach niedzieli, porozmawiamy o czekoladzie.

Czekolada powstaje z miazgi kakaowej, im więcej jej znajduje się w zjadanej przez Ciebie tabliczce, tym bardziej wartościowy jest gotowy produkt. W czekoladach tak zwanych „mlecznych” sporą część miazgi, zastępuje się mlekiem w proszku. Obniża to jej jakość i zmienia zawartość substancji odżywczych.  Czekolada biała natomiast z taką „odpowiednią i polecaną” ma bardzo mało wspólnego.

Najlepiej sięgać po czekolady gorzkie, które zawierają od 50 do 70% zawartości kakao.

Właściwości czekolady:

  1. Czekolada dodaje nam energii – mówi się że gorzka czekolada zawiera więcej kofeiny, niż filiżanka kawy
  2. Czekolada dodaje energii cz.II – ze względu na kaloryczność (około 500kcal w tabliczce) rzeczywiście dodaje energii do działania i kalorii do spalenia. Jeśli kalorie te pochodzą z gorzkiej czekolady, nie ma w nich nic złego
  3. Dzięki pirazynie, wpływa na podniesienie sprawności intelektualnej i koncentracji
  4. Lepszy humor – jedzenie czekolady wpływa na wzrost liczby neuroprzekaźników w mózgu. Serotonina ma wpływ na zapobieganie depresji. Endorfina natomiast poprawia nastrój.
  5. Magnez – jego zawartość w czekoladzie nie stanowi tajemnicy. Sam magnez redukuje stres, ułatwia wchłanianie wapnia i usprawnia funkcjonowanie mięśni

Właściwości czekolady II

  1. Nie należy spożywać czekolady przed snem, może ona powodować bezsenność oraz bóle głowy
  2. Działanie czekolady można porównać do działania tabletki przeciwbólowej. Jeżeli sięgamy po nią sporadycznie, pomaga na ból głowy. Jeśli natomiast będziemy używać jej zbyt dużo, to żadne z jej właściwości, nie będą odczuwalne. Dlatego należy spożywać czekoladę sporadycznie, raz na tydzień. Wtedy odczujemy jej dobroczynne właściwości. Częstsze zajadanie się tym smakołykiem, może powodować przyzwyczajenie się do jej działania. Wtedy nie odczujesz ani wpływu magnezu, serotoniny a dodatkowo możesz odczuwać bóle głowy.

 

Czekolada może też szkodzić, ale komu?

  1. Osoby chore na kamice układu moczowego (duża ilość wapnia)
  2. Osoby cierpiące na choroby układu krążenia i nadciśnienie
  3. Osoby chore na cukrzycę

 

Teraz już wiesz jak pomaga i jak szkodzi czekolada. Nie należy tez zapominać o dużej zawartości kalorii.

Smacznej niedzieli każdemu z Was  J