Przychodząc do dietetyka, za zwyczaj oczekujemy od niego diety rozpisanej tak abyśmy stracili zbędne kilogramy i poprawili zdrowie. Sportowcy chcą diety która zbuduje im muskuły i spali tłuszcz. Przyszła matka chce aby jej dieta była dostosowana do obecnego stanu fizjologicznego i odpowiednio odżywiła jej nienarodzone jeszcze dziecko i ja samą.

Z przykrością jednak muszę stwierdzić że mała kto przychodzi do dietetyka z prośbą o dietę na dobry sen. Nawet jeśli klient przyzna mi się, że ma kłopoty z zasypianiem, częściej słyszę że bierze na to tabletki niż ucieka się do naturalnych sposobów poprawienia jakości snu.  Mało kto chyba wie że istnieje grono produktów mając nam pomóc zasnąć spokojnie i przespać całą noc. Idąc tym tropem łatwo można się domyślić że skoro są rzeczy które powinno się zjadać przed snem są tez i takie których wieczorową porą spożywać się nie powinno.

Zacznijmy jednak od początku, czyli od tego co sen ma wspólnego z dieta i z odchudzaniem. Okazuje się bowiem że bardzo wiele. Nie możemy zapominać że właśnie podczas snu, regenerujemy nasz organizm. Odpowiednia ilość snu i wypoczęty umysł, pomagają nam w ciągu dnia skupić się, pracować i kontrolować siebie, gdyż wyspani jesteśmy mniej rozdrażnieni a co za tym idzie, mamy jeden powód do podjadania mniej.

Dodatkowo naukowcy zajmujący się przyczynami otyłości, udowodnili że podczas snu nasze organizmy chudną. Jednak o tym napiszę w kolejnym artykule J

Teraz do rzeczy, co jeść aby spokojnie spać? Jakie są podstawowe zasady jakich powinniśmy przestrzegać, jeśli chcemy poprawić jakość snu?

  1. Nie przejadaj się – kolacja powinna być zjedzona około 3 do 4 godzin przed snem. Pamiętaj aby jej ilość nie przekroczyła 25% dziennej dawki kalorii.
  2. Jakość przede wszystkim – Ważne jest tez to z czego składa się taki posiłek. Mózg który odpoczywa podczas snu, do regeneracji potrzebuje cukrów. Wybieraj jednak cukry złożone, ciemne makarony, ryż pełnoziarnisty, kasze.
  3. Postaw na ciepło – ciepły posiłek pomaga zasnąć. Dodatkowo pamiętaj że ciepłe posiłki sprzyjają utrzymaniu odpowiedniej wagi dlatego nawet wtedy gdy chcesz schudnąć, nie powinno się ich pomijać.
  4. Lekkie posiłki na lekki sen – Powinny być to dania lekkostrawne, unikaj smażonych, duszonych i grillowanych produktów. Postaw na chude mięsa i warzywa gotowane w wodzie lub na parze.
  5. Więcej witamin – witaminy B i C pomagają spokojnie zasnąć dlatego dieta na dobry sen, powinna być bogata w produkty zawierające witaminy z tych grup.
  6. Przyciągający magnez – jak wiesz (a jeśli nie wiesz to zaraz się dowiesz) magnez ma za zadanie rozluźnić i odprężyć Twoje mięśnie. Dlatego ważne aby dieta na dobry sen, była bogata właśnie w ten składnik. Postaraj się wprowadzić do diety orzechy, migdały, siemię lniane, jarmuż czy szpinak oraz popularna w Polsce botwina. Również ryby zawierają porcję magnezu. Warzywa strączkowe soczewica, ciecierzyca i fasola. Z owoców postaw na figi, jeżyny i truskawki.
  7. Unikaj – alkohol, używki takie jak kawa, czarna herbata czy papierosy. Wszystko to pogarsza jakość snu. Najlepiej byłoby w ogóle wyeliminować takie dodatki, jednak jeśli nie widzisz takiej możliwości, ogranicz się do nie stosowania ich przed snem.
  8. Napij się – zielonej lub czerwonej herbaty. Maja działanie uspokajające i dodatkowo nawadniają organizm i przyspieszają metabolizm. Możesz tez spokojnie wypić filiżankę rumianku, mięty czy melisy.
  9. Bez wyrzutów sumienia – wzbogać swoje menu o produkty mleczne, chude mięsa i ryby. Zjadaj ze smakiem masło orzechowe (jest dosyć kaloryczne więc pamiętaj o odpowiedniej ilości) a także bogate w magnez banany.
  10. Daruj sobie – zjadanie produktów tłustych, kiełbas, boczku czy żółty oraz pleśniowych serów.

 

Jak widzisz dieta na dobry sen, to nic skomplikowanego. Wystarczy wprowadzić kilka niewielkich zmian i zakupić kilka smacznych produktów. Wszystkim „nieśpiochom” polecam takie rozwiązania, gdyż poza poprawą jakości snu, uzyskujemy też poprawę zdrowia. Na jakość snu również ma wpływ nasze samopoczucie oraz  stopień zrelaksowania. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak poradzić sobie na tej płaszczyźnie, koniecznie śledź naszego bloga.