Tyle się słyszy o różnego rodzaju dietach, sposobach na zgubienie wagi i poprawę swojego stanu zdrowia. Tyle się mówi tez o tym aby nie kombinować za bardzo z dietami „chwilówkami” które poniekąd dają nam oczekiwany efekt czyli utratę wagi jednak dodatkowo powodują zmiany wyniszczające organizm. Jednak co z dietami które stawiają na jedzenie tylko surowych produktów lub też zabraniają jedzenia mięsa z hipermarketów ale nie na chwilę tylko na stałe?

Jedną z takich diet jest znana na tą chwilę dieta Paleo. Polega ona na naśladowaniu naszych przodków, jednak nie tych którzy żyli w czasach baroku lecz tych którzy zamieszkiwali jaskinie i schodzili z drzew. Dzisiaj odpowiem dlaczego, według uczonych, dieta ta jest szczególnie zdrowa dla naszego organizmu i polecana w niektórych jednostkach chorobowych czy schorzeniach.

Dieta Paleo i jej nazwa pochodzi od nazwy epoki z której się wywodzi czyli paleolitu i (przypuszczalnie) sposobu odżywiania naszych przodków. Nie dotyczy to oczywiście całkowitego naśladownictwa, gdyż brak wielu produktów spożywczych powodował spore braki w witaminach, jednak sposób ich podawania i proporcje były tutaj kluczem do sukcesu.

Obecnie dieta ta skomponowana jest na takich produktach jak mięso, jaja, grzyby, ryby oraz orzechy. Tym co zostaje całkowicie wyeliminowane są wszelkiego rodzaju zboża, oleje rafinowane oraz cukry. Ogólnym założeniem takiego sposobu odżywiania, nie jest (jak w przypadku diety redukcyjnej) eliminacja ilościowa lecz jakościowa, czyli najkrócej mówiąc, nie spożywanie niektórych produktów spożywczych. Dodatkowym wymogiem jakościowym jest skupienie się na pochodzeniu na przykład jaj czy mięsa, ogromną wagę należy bowiem przywiązać do tego, aby wszystkie zjadane przez nas produkty były pochodzenia ekologicznego.

Tak więc bazując na sposobie odżywiania ludzi w tamtym okresie, zakładając również że był to optymalny okres dla rozwoju (potwierdzenie badaniami) otrzymujemy sposób na zdrowie i długowieczność oraz lepsze samopoczucie, przy stosowaniu takiej a nie innej diety. Dzisiaj odrobinę o tym skąd wywodzi się sama dieta, natomiast reszta tego tygodnia będzie dotyczyć sposobu odżywiania oraz pozytywnych zmian jakie według badaczy oraz samych stosujących, pojawią się w naszym życiu.