Natka pietruszki – kopalnia witaminy C co pewnie będzie zaskoczeniem (chyba że uważnie czytałeś/aś poprzednie artykuły) zawiera więcej witaminy C niż cytrusy. Poza tym zawiera żelazo, potas, magnez wapń i kwas foliowy. Jedząc pietruszkę pomagamy też swojemu organizmowi w przyswajaniu żelaza.

Szczypiorek – poprawia pracę układu trawiennego i ma lekkie działanie przeczyszczające.

Szpinak – coraz bardziej popularny aczkolwiek chyba jeszcze nie jest stosowany w codziennej diecie a szkoda bo szpinak to samo zdrowie. Szpinak zawiera takie składniki jak żelazo i kwas foliowy oraz witaminy z grupy A,C,K,E i B. Szpinak polecany jest osobom które chorują na anemię. Nie jest polecany natomiast tym którzy chorują na nerki lub artretyzm (hamuje wchłanianie wapnia).

Brokuły – kolejne warzywo które zawiera więcej witaminy C niż cytrusy. Ponad to działają antynowotworowo, wspomagają układ odpornościowy, regenerują mózg.

Zielony groszek – to głównie białko i błonnik więc wspomaga pracę jelit.

Kapusta – poza składnikami odżywczymi takimi jak fosfor, żelazo, wapń i magnez stosowana zewnętrznie  przyspiesza gojenie się ran i stanów zapalnych.

Szczaw – jest idealnym lekiem w przypadku biegunki, wzdęć czy zatruć pokarmowych.

Seler naciowy – osobiście mój ulubiony, stosuje go jako przekąskę czy też składnik dań. Jest idealny dla osób na diecie gdyż na długo hamuje apetyt a przy tym nie zawiera dużo kalorii.

To oczywiście tylko kilka wybranych warzyw ale zachęcam Cię do samodzielnego uzupełnienia wiedzy na temat innych równie zdrowych produktów z tej grupy. Pamiętaj, jedz zielone, bo zdrowe, bo odżywcze, bo warto ! 🙂 smacznej niedzieli 🙂