Kto z Was zastanawiał się kiedys jak je? To właściwie oczywiste że w naszym życiu posiłku odgrywają ważny element dnia, jednak czy ktokolwiek z moich czytelników, chociaż raz zastanawiał się w jaki sposób zjada te posiłki i spędza ten jakże ważny czas?

Po skończeniu studiów, intensywnej pracy przez 5 lat w szkole i oczywiście pracy zawodowo-zarobkowej, pojechałam do Włoszech, spełniłam tym samym swoje największe na temten czas marzenie a przy okazji nauczyłam się jednej, bardzo istotnej jak widzę rzeczy.

O ile mówi się o Polskiej gościnności i w zasadzie suto zastawione stoły na imieninach nikogo nie dziwią o tyle na co dzień raczej mało kto praktykuje taki rodzaj spędzania wieczorów. We Włoszech to rzecz naturalna, normalna i absolutnie codzienna. Ludzie całymi rodzinami udają się wieczorem do restauracji, kelnerzy łączą wtedy stoliki aby zrobić jedne, ogromny biesiadny stół dla czasem nawet 30 czy 40 osób. Wszyscy siedzą, rozmawiają, piją i ciesza się soba na wzajem.

Wiem że niemożliwym jest zmiana nawyków całej Polski aczkolwiek chciałam zwrócic uwagę na pewien bardzo istotny szczegół. Ci ludzie nie oglądają wtedy telewizji, nie trzymają w ręku telefonu czy tableta i nie odbierają maili ani nawet nie rozmawiają przez komórkę. Ci ludzie celebrują posiłek, czas i rozmowę face to face.

Dlatego dzisiaj chciałam poruszyć temat który pewnie część z Was nie uzna jako dietetyczny. Mam jednak kilka dowodów na to iż jak najbardziej takowym jest.Po pierwsze pamiętajjcie że jedząc w bigu czasem nie zauważamy jak dużo zjadamy. W momencie gdy siadamy przy stole i spokojnie jemy, smakując posiłek, zdajemy sobie sprawę z jego wielkości.

Po drugie higiena posiłku jest o tyle ważna iż pozwala nam skupić się na swoim talerzu. W ten sposób jemy wolniej a jak wiemy, od długości jedzenia zależy uczucie sytości. Jemy wolniej, szybciej jesteśmy syci, to bardzo proste.

Dodatkowym atutem wprowadzenia w życie higiena spożywania posiłków, jest odpoczynek który fundujemy swojemu mózgowi. Wyłączając telewizor choć na chwilę w ciągu dnia, odczepiamy sie od otaczających nas wokoło urządzeń elektrycznych typu tablet, komputer czy radio.

Co za tym idzie, mamy czas na osobę która siedzi naprzeciwko lub obok nas. Może więc jeśli już nie z powodu zdrowia i szczuplejszej sylwetki ale z powodu bliskich i wspólnie spędzonego czasu, warto chociaż raz na jakiś czas zachować się jak rodowity Włoch i wyłaczyć telewizor.