Uczucie sytości a raczej ciągłe uczucie głodu czyli chyba największy kłopot z którym borykają się osoby decydujące się o przejściu na dietę. To dla wielu osób jest najwększa przeszkoda aby od dzisiaj (a nie od jutra) zacząć się zdrowo odżywiać. Jak to się dzieje że nasz żoładek i organizm mówi „dosyć”?

Za uczucie sytości odpowiada część mózgu zwana podwzgórzem. Tam wysyłane są informacje z całego organizmu które jasno i wyraźni mówią mu iż dostał wystarczającą ilość kalorii. Pierwszym etapem oczywiście jest trawienie w żołądku, właśnie tam cukry złożone rozkładają się i uwalniają glukozę do krwi. Skoro nasz krew otzrymała juz paliwo niezbędna do działania, podwzgórze otzrymuje ten sam sygnał, co sygnalizuje uczuciem sytości.

Oczywiście to jak długo owa sytość się utrzyma, jest zalezne od tego co dostarczymy do żołądka. Jeżeli będą to tylko i wyłacznie bezwartościowe produkty które szybko uwalniaja glukozę, mamy prosty przepis na chwilowy skok energii który zniknie równie szybko jak się pojawił. Jeśli natomiast ansz żołądek będzie musial się napracować nad rozłożeniem cukrów złożonych, to poziom glukozy we krwi utzryma się dłużej co sprawi że i upragnione uczucie sytości, nie zniknie w przeciągu kilku chwil.

Jeśli chcesz więc pozbyć się uczucia wiecznego głodu, pamiętaj aby:

a) jeść regularne posiłki i odpowiednia ilość kalorii o określonych godzinach

b) zadbaj o to aby Twoje posiłki były pełnowartościowe, nie zastępuj ich śmieciowym jedzeniem, chipsami czy czekoladą bo te nie daja energii na długo

c) zadbaj o higienę posiłku czyli krótko mówiąc nie jadaj w biegu. Daj sobie czas chociaż na zjedzenie obiadu w spokoju i skupieniu, wyłacz telewizor, usiadź przy stole a co najważniejsze….

d) jedz powoli, nie połykaj wielkich kawałków tylko dokładnie żuj każdy kęs. Pozwoli Ci to smakować posiłek oraz

e) sprawi że czas spożywania posiłku się wydłuży co równiez pomoże w osiągnięciu uczucia sytości. Ludzki mózg rejestruje że coś zjadl po około 15-20 minutach jesli jesz bardzo szybko, czasem nawet nie dajesz mu szansy że zorientował się że to własnie było posiłek 🙂

Z trików odchudzająco jedzeniowych to oczywiście podstawy podstaw, jednak od czegoś trzeba zacząć 🙂 A Wy, macie jakies sposoby na to aby przedłużyć uczucie sytości po posiłku?