Ten tydzień poświęcimy naszej skorupie zewnętrznej, dzisiaj na tapecie łamliwe paznokcie. Cos co pojawia się u wielu ludzie, pozornie nie stanowi wielkiego kłopotu a jednak kiedy występuje przewlekle, doprowadza do frustracji i niezadowolenia z własnego wyglądu. Łamliwe paznokcie, mały wielki problem….

Przyczyną łamliwości paznokcie mogą być:

  1. Nieprawidłowa dieta, niedobory magnezu oraz krzemu, składników odpowiadających za zdrowy stan i wygląd paznokci oraz zbyt mała ilość białka w diecie (główny budulec paznokci)
  2. Nieodpowiednia pielęgnacja zarówno zbyt mocno spiłowana płytka (prowadzi do zniszczenia i uszkodzenia płytki a w konsekwencji osłabienia struktury paznokcia) a także brak odzywek witaminowych czy produkty powodujące uczulenia i osłabienia paznokci
  3. Urazy mechaniczne czyli stłuczenia, oderwania i inne inwazyjne, niszczące paznokcie „zabiegi”
  4. Kontakt z substancjami chemicznymi
  5. Niektóre leki

Z wypisanych przyczyn, łatwo można wywnioskować co należy zmienić w diecie aby paznokcie wyglądały na zdrowsze i aby odbudowała się ich płytka. O ile niektóre zmiany łatwo wprowadzić (wzbogacić dietę, sprzątać w rękawiczkach, używać odżywek czy nie piłować paznokci częściej niż to potrzebne) o tyle leki to już inna para kaloszy i niestety, czasem nie można z nich zrezygnować.

Z tego powodu, już jutro podpowiem jak dbać o paznokcie i jakich produktów używać od zewnątrz aby poprawić ich stan.