Coraz więcej się o tym mówi, jednak czy rzeczywiście każdy z nas ma pojęcie, czym właściwie może grozić nieprawidłowe odżywianie? Choroby układu krążenia które wynikają ze spożywania zbyt tłustych potraw, to jedne z najczęściej występujących schorzeń czy też chorób. Skąd się bierze miażdżyca i jak z nią walczyć, podpowiadamy już dziś.

Mimo tego że jest to choroba coraz częściej spotykana, rozwija się ona latami. Jednym słowem na jej pojawienie się w naszym życiu musimy sobie zapracować. Nie jest to jednak ciężka praca, bo wystarczy że w naszą codzienna dietę, włączymy produkty bardzo bogate w tłuszcz i takie które podwyższają nasz cholesterol.  Zacznijmy jednak od początku.

Do przyczyn występowania miażdżycy zaliczamy:

  1. Czynniki od nas niezależne takie jak obciążenia genetyczne oraz wiek
  2. Czynniki od nas zależne takie jak otyłość lub nadwaga, tryb życia, dieta

Niezależnie od tego co było przyczyną powstania miażdżycy, efekt jest zawsze taki sam. Poprzez zaburzony dopływ krwi, warstwa wyścielająca nasze tętnice zostaje uszkodzona. Na ich ściankach bardzo szybko osadza się cholesterol a ten z kolei wywołuje stan zapalny. Organizm jednak jest przygotowany na takie problemy i w odpowiedzi wydziela szereg hormonów które mają za zadanie zwalczyć stan zapalny i nie dopuścić do dalszego rozwoju choroby.

Jednak jeśli nie pomożemy mu od zewnątrz i w naszym organizmie bezustannie zły cholesterol czyli LDL będzie utrzymywał się na wysokim poziomie,  organizm nie będzie w stanie usunąć choroby. Właśnie tak dzieje się w przypadku miażdżycy, gdyż jej rozwój trwa czasami nawet kilkadziesiąt lat, co za tym idzie bez zmiany diety czy trybu życia, nasze ciała nie są na tyle samowystarczalne, aby samodzielnie tą chorobę zlikwidować.

Postępująca martwica naczyń krwionośnych jest zbyt duża z kolei naturalna możliwości regeneracji zniszczonych komórek jest niemożliwa. Prowadzi to do skurczów ścian w tętnicy a w konsekwencji do niedotlenienia organizmu, gdyż przez zapchane tętnice, nie przepływa wystarczająca ilość tlenu.

Miażdżyca może objawiać się na wielu poziomach, jednak dzisiaj skupimy się na tym w jaki sposób jej przeciwdziałać.

Po pierwsze aktywność fizyczna, oczywiście umiarkowana jednak regularna. Dodatkowym ciosem dla miażdżycy jest zerwanie z nałogami czyli odstawienie tytoniu i alkoholu. Wzbogacenie diety o ryby, oleje roślinne i warzywa przy jednoczesnym wyeliminowaniu tłuszczów zwierzęcych, pochodzących z żółtego sera, śmietany czy tłustych mięs.

To oczywiście tylko podstawowe zasady „życia” z miażdżycą, przy wszelkich problemach nie należy jednak rezygnować ze stałej obserwacji lekarskiej oraz obserwacji własnego ciała. Pamiętajmy że serce mamy tylko jedno i często, to jak długo i mocno będzie ono biło, zależy właśnie od nas.