Nawyki, przyzwyczajenia, rzeczy które robimy i tyle. Bieganie, ćwiczenia, słodkość po obiedzie czy kawa przed śniadaniem. To wszystko to nic innego, jak nawyki które nabraliśmy przez nasze życie, podczas wakacji czy też w ostatnim, stresującym czasie. Jednak czy ktokolwiek z Was, zastanawiał się kiedyś, dlaczego w sumie wykonuje te konkretne czynności? Czy ktokolwiek z Was, pomyślał że może bez nich wcale nie byłoby gorzej albo, uwaga, o dziwo, mogłoby być lepiej?

Skoro tak to dlaczego tak ciężko zrezygnować ze swoich przyzwyczajeń. Co jest w nich takiego że jak już raz ich nabierzemy, to nie potrafimy się z nimi pożegnać. Co jeszcze jest nie tak z nawykami że chcąc zacząć ćwiczyć i poczuć w końcu tą wielką radość z wysiłku fizycznego, nie potrafimy się zmotywować żeby zacząć? W tym tygodniu porozmawiamy, o nawykach tych starych które już mamy i tych nowych które mieć chcemy J porozmawiamy też czym właściwie są nawyki i czy są dobre dla naszej psychiki czy raczej lepiej, gdyby ich nie było?

Czym właściwie jest nawyk? Słownik mówi że jest to czynność wykonywana automatycznie. Inaczej mówiąc, nie zastanawiasz się właściwie czy zrobić dana rzecz czy też jej dzisiaj nie robić, bo wykonujesz ja z przyzwyczajenia. Nawyki powstają poprzez powtarzalność konkretnej czynności która określona jest jako zależność zachowanie-sytuacja. Na przykład w ramach dbania o zdrowie, codziennie rano po wstaniu pije wodę z cytryną. Pobudka- picie wody. W taki sposób robiąc coś regularnie, codziennie, każdorazowo powstaje nawyk.

W psychologii przyjęła się teza (poparta badaniami dla jednych mniej dla innych bardziej rzeczowymi) iż nowy nawyk nabywamy w ciągu około a raczej co najmniej 21 dni. Przyjmuje się że ludzki mózg potrzebuje tyle a nie mniej czasu, na ustalenie w sobie i zakodowanie nowego nawyku. Z tego właśnie a nie innego powodu, często można napotkać na naszej drodze kursy 21dniowe czy spotkania motywacyjne które trwają tyle a nie mniej.

Skoro wiesz już ile czasu zajmuje stworzenie nowego nawyku a raczej ustalenie w głowie i zapisanie w mózgu że UWAGA oto powstał nawyk, zacznij dzisiaj robić przysiady przez 21 dni, sprawdź sam czy rzeczywiście po tym czasie, w Twojej głowie o godzinie przez Ciebie wybranej, powstanie jasna informacja która bez namysłu i rozważań, skłoni Cię do wykonania ćwiczenia i sprawi wręcz że bez jego wykonania, poczujesz że czegoś Ci brakuje.