Olej kokosowy to ostatnio coraz częściej pojawiający się temat. Ale czy wiesz jakie cudowne właściwości zawiera ten zdrowy tłuszcz? Oto cała prawda o tym cudownym,  naturalnym i tak łatwo dostępnym specyfiku.

– „Olej jak każdy inny, po co będę cudował, kupię tańszy i lepszy olej rzepakowy”.

– „Olej kokosowy to nie dla mnie! Tyle kalorii! 900 kalorii w 100 ml? Nie ma mowy! Jestem na diecie”

– „Olej kokosowy? Nie cierpię zapachu kokosa! Nie będę go używała.”

– „Mam go używać jako balsam, czy odżywka do włosów? Wysuszy mi się od tego skóra, a włosy będą szorstkie”.

Takie właśnie zdanie na temat oleju kokosowego ma wielu z nas. Jednak, ile jest w tym prawdy? Czas obalić mity i poznać prawdziwe dobroczynne działanie tego tłuszczu.

– Owszem, olej kokosowy nie kosztuje tyle co olej rzepakowy, jednak jest to jego zdecydowanie zdrowsza alternatywa. Olej kokosowy nie utlenia się i nawet po ponownym smażeniu na tym samym oleju, nie zmieni on barwy i smaku.

– 900 kalorii? Tak, ale za to zdrowych kalorii. To źródło witamin B1, B2, B3, B6, C i E, kwasu foliowy, potasu, wapnia, a także magnezu, żelaza, fosforu i cynku!

– Olej kokosowy nie ma zapachu, więc jest dobry również dla tych, którzy nie przepadają za tym specyficznym aromatem.

– Ten zdrowy olej nie tylko nadaje się do smażenia, ale również jako balsam, czy odżywka do włosów. Nie tylko cudownie natłuści naszą skórę i włosy, ale również sprawi, że będą one nawilżone przez długi czas.

 

Przerażają Cię tłuszcze? Jesteś na diecie i nie chcesz słyszeć o jakichkolwiek olejach bo tuczą?

Olej kokosowy pomoże Ci schudnąć! Pomaga on w uregulowaniu poziomu cukru we krwi i przyspiesza metabolizm. Jego codzienna porcja sprawi, że łatwiej będzie utrzymać Ci prawidłową wagę , a nawet schudnąć. Pamiętaj jednak, by wybierać olej nierafinowany, gdyż jest zdrowszy niż ten rafinowany. Olej rafinowany był wcześniej poddany procesowi chemicznej obróbki.

Olej kokosowy ma działanie przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Mało? Obniża cholesterol i zapobiega chorobom serca.

 

Super porada!

Czy wiedziałeś, że ryż z dodatkiem oleju kokosowego może być bardziej fit? Tak! To prawda! Kiedy do ugotowanego ryżu dodasz olej kokosowy i odstawisz na noc do lodówki, straci on nawet połowę kalorii! Dzieje się tak ponieważ olej kokosowy wnika w strukturę skrobi i zmienia ją. Warto więc poeksperymentować, aby odchudzić tradycyjny ryż.