Składniki

ciepłe mleko 100ml

drożdże świeże 50g

mąka pszenna 370g

cukier 50g

sól łyżeczka

jajka 3 sztuki

masło 170g

Sposób przygotowania

Masło, jajka i drożdże przed rozpoczęciem pracy, należy wyjąć z lodówki. Produkty te powinny mieć temperaturę pokojową.

z drożdży robimy rozczyn, mieszamy je z ciepłym mlekiem z dodatkiem łyżeczki mąki i cukru. Tak przygotowana mikstura powinna być odstawiona na 10 minut aby ładnie wyrosła.

Mąkę przesiewamy do większej miski, dodajemy cukier, sól i dokładnie mieszamy. do mąki dolewamy rozczyn i ponownie mieszamy całość. powoli dodajemy jajka, po 1 sztuce i mieszamy najlepiej drewnianą łyżką, do uzyskania jednolitej, gładkiej konsystencji.

do tak przygotowanej masy, dodajemy pokrojone w kawałki masło, ciasto wyrabiamy rękoma około 10 minut, aż skłądniki się połączą. Jeśli masa wygląda tak jak powinna, czyli jest gładka, lekko sprężysta i odkleja się od miski, należy odstawić ją, dac odpocząć na około godzinę. w tym czasie ciasto powinno urosnąć.

Wyrośnięte ciasto uderzamy ręką, szybko zagniatamy, wykładamy na blat pokryty mąką i rozpłaszczamy na placek. Wycinamy kółka, powinno wyjść około 16 sztuk. Na środek placka kładziemy nadzienie, może to być dżem, marmolada, kostka czekolady czy inny krem. Zamykamy i formujemy pączka.

Tak przygotowane pączusie, odkładamy na blachę i odstawiamy do ponownego wyrośnięcie (około 1,5 godziny). Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni, wkładamy pączki i pieczemy od 13 do 15 minut aż się zarumienią. Upieczone pączki powinny lekko ostygnąć, następnie mozna je udekorować cukrem pudrem wymiszanym z cynamonem, lukrem czy też czekoladą.