Paznokcie, paznokcie część kolejna a raczej kolejne z nimi kłopoty. Każdy kto może pochwalić piękną, nienaganna płytką, prezentuje swoje paznokcie z dumą, jednak często zdarza się tak że pazury są łamliwe, rozdwojone oraz pojawiają się na nich małe, białe plamki. Pierwsze i drugie już omówiła, dzisiaj skupimy się na plamach.

Pierwszym niemożliwym do nieopisania powodem pojawiających się plam, jest nieprawidłowa dieta. Niedobory cynku i żelaza w codziennej diecie, przekładają się na pojawianie się właśnie takich plam.

Kolejnym powodem jest czynność na pozór doprowadzająca do poprawieniu stanu paznokcia. Dlatego należy sprawdzać komu oddajemy nasze paznokcie, gdyż niekompetentna kosmetyczka może doprowadzić do mikro urazów na macierzy paznokcia. W takich przypadkach paznokieć zostaje uszkodzony i powstają na nim białe plamki.

Przyczyną tych kropeczek może być też grzybica, gruźlica czy też łuszczyca.

Oczywiście w zależności od diagnozy, należy dobrać odpowiednia formę „terapii”. W przypadku niedoborów w diecie, powinniśmy powiększyć nasze menu o produkty takie jak jaja, mięso, wątroba, warzywa zielone, kasze oraz orzechy.

Co do mikro urazów odpowiednio dobierajmy kosmetyczki oraz uważajmy na to, aby nie uszkodzić ich samemu , podczas wycinania skórek. Grzybicy raczej nie powinniśmy leczyć na własną rękę, więc udajmy się do specjalisty.