Naturalną rzeczą u każdego człowieka, jest osiąganie kolejnych pułapów swojego życia i polepszanie samego siebie. O ile słowo „polepszanie” u każdego i dla każdego może oznaczać coś z goła innego (dla kogoś będzie to nauka języków obcych, dla kogoś innego bieganie a jeszcze dla innej jednostki awans w pracy czy kupno nowego auta lub doczekanie się potomka) o tyle nie ulega wątpliwości że każdy z nas ze zdrowych przyczyn, dąży do czegoś w życiu.

Dlaczego jest to tak istotna sprawa że bez rozwoju ludzie markotnieją, smutnieją i tracą radość z życia? Oczywiście nie wszyscy, bo niektórzy zwyczajnie lubią żyć spokojnie i bez wprowadzania większych zmian w życiu. Jednak zdecydowana większość z nas, realizując jedno marzenie, powoli zaczyna zauważać że w głowie rodzi się pomysł na realizację kolejnego.

Człowiek ma w życiu wiele potrzeb, jednak z niektórych jest w stanie zrezygnować, zepchnąć na dalszy plan. Nie potrafi jednak zwalczyć potrzeby rozwoju, gdyż ta od zarania dziejów, wpisana jest w jego naturę. To dzięki niej dzisiaj mamy prąd, komputery, samochody i nie mieszkamy w jaskiniach. Gdyby nie ta przedziwna potrzeba samorealizacji, dzisiaj nadal mieszalibyśmy piasek patykami i dziwili się że deszcz pada z nieba.

Oczywiście jak to w życiu bywa, cały ten rozwój nie przyszedł do nas łatwo. Trzeba było się natrudzić, namęczyć, spaść z drzewa i przypalić ogniem. Pierwsze samoloty rozbijały się, pierwsze statki topiły a „herezje” na temat obrotu sfer niebieskich, doprowadzały szału wyznawców innej teorii.

Mimo tych trudności okazało się jednak że świat w istocie nie jest płaski, że ogień niesie także  życie a nie  tylko spustoszenie, że nieuleczalne choroby można jednak uleczyć i że niemożliwe istnieje tylko w ludzkiej głowie. Tak jak z odkryciami, tak i ze zmianami wszystko ma jakieś początki, lepsze, gorsze, jednak gdyby nie początek nie byłoby dalszego rozwoju.

Dlatego na początku września, zachęcam wszystkich aby rozpoczęli to czego nie rozpoczęli do tej pory. Nawet jeśli nie wyjdzie, warto zrobić kroczek do przodu, niezależnie czego ten krok dotyczy.

 

(zdjęcie zapożyczone)