Zdarzyło Ci się stać w sklepie i zastanawiać, który produkt wybrać? Mi, jak to kobiecie, a dodając do tego fakt, iż jestem dietetykiem, niejednokrotnie 😉

Czasami w sklepie spędzam dodatkowy czas, aby nie wybierać produktów, sugerując się tylko i wyłącznie ceną i wyglądem, a jednak przeczytać na odwrocie opakowania, jaki jest jego skład. Często producenci celowo wprowadzają nas w błąd, czy to reklamą, czy hasłem na opakowaniu. Dlatego warto poświęcić kilka minut na zakupach więcej, by dowiedzieć się, co tak naprawdę kryje się w produkcie, który chcemy kupić.

Dlaczego to takie ważne?

Dodatki używane do żywności spożywane w nadmiarze, a więc regularnie wybierając nieświadomie  produkty, zawierające dodatki i konserwanty, mogą przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Największym ryzykiem jest wystąpienie nadmiaru masy ciała (dodatek cukru lub jego zamienników jak syrop glukozowo-fruktozowy), co natomiast wiązać się z może innymi konsekwencjami, np. pojawieniem się nadciśnienia (wynik nadmiernej konsumpcji produktów z wysoką zawartością sodu i tłuszczów nasyconych), czy podwyższeniem poziomu cholesterolu LDL. Zbyt duży udział cukrów w diecie (węglowodany proste) prowadzić może także do pojawienia się cukrzycy.

Oto kilka sposobów, jak w prosty sposób, nie mając wiedzy specjalistycznej, rozróżniać produkty i dokonywać zdrowszych wyborów.

Zawsze patrzmy na tył opakowania – na początku zlekceważ przód opakowania i spójrz na skład odżywczy. Nie należy zwracać uwagi na hasła typu 0% tłuszczu, light, fit, gdyż „beztłuszczowe” produkty mogą zawierać dużą ilość cukru. Podobnie z hasłem „zawiera pełne ziarna”. Produkty tak oznaczone w większości wcale nie są wyprodukowane z pełnych ziaren. Na rynku żywnościowym można spotkać „pełnoziarniste” pieczywo, mąkę, makaron, ciasteczka, jednak nie zawsze napis na opakowaniu oddaje rzeczywisty obraz tego, co znajduje się wewnątrz reklamowanego produktu, często pieczywo jest zabarwiane, by wprowadzić w błąd konsumenta. Tak więc warto pamiętać, że nie każde ciemne pieczywo = pieczywo razowe, czy pełnoziarniste

Im mniej składników, tym lepiej – najzdrowsza jest oczywiście żywność nieprzetworzona, naturalna, pochodząca prosto z gruntu, która nie wymaga etykietowania. Jeżeli jednak kupujemy produkty w opakowaniach to pamiętajmy, żeby wybierać takie, które mają jak najmniejszą ilość składników. Już duża ilość nazw, których nigdy wcześniej nie słyszeliśmy, ani nic nam nie mówi, powinna zaniepokoić. Pamiętaj również o tym, że składniki umieszczone na etykiecie są zwykle uporządkowane malejąco, a więc gdy widzimy, że czytając skład produktu na pierwszym miejscu jest cukier, oznacza jego zawartość przewyższa zawartość innych składników, znajdujących się w tym produkcie.

Unikajmy zamaskowanych oszustów – cukru i tłuszczu – w spisie składników wielu produktów możemy znaleźć mylące słowa, które nie informują nas wprost o zawartości cukru i tłuszczu. Cukier – może być ukryty pod różnymi nazwami, tj.: dekstroza, sacharoza i inne słowa z końcówką „-oza”, mannitol i inne słowa z końcówką „-ol”, melasa, syrop klonowy.

Tłuszcz – powinniśmy się wystrzegać wszystkich tłuszczów nasyconych , typu trans, olejów częściowo uwodornionych, oleju palmowego i kokosowego, które przyczyniają się do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi.

W celu ułatwienia przeciętnemu konsumentowi dokonywania zdrowszych wyborów, bez konieczności posiadania wiedzy z zakresu składników, dodatków i konserwantów, zawartej w żywności, powstaje mnóstwo aplikacji dostępnych na telefon. Przykładem jest aplikacja „Zdrowe Zakupy” https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.healthyfood&hl=pl po zeskanowaniu kodu kreskowego uzyskujemy informację jakie „E dodatki” znajdują się w produkcie oraz jaki mają wpływ na nasz organizm.

Dodatkowo polecam dla zainteresowanych stronę http://czytamyetykiety.pl/ na której odnaleźć można konkretne produkty i sprawdzić ich skład 😉

Pamiętaj, poświęcenie tylko kilku minut więcej w sklepie, dzieli Cię od dokonywania zdrowszych wyborów, a co za tym idzie? Lepszego samopoczucia i zdrowia! Nie ma na co czekać 🙂