Warzywa i owoce fioletowe. Coś co mam wrażenie nie gości na Waszych stołach bardzo często.

Niestety wielka szkoda, gdyż fioletowe może wnieść sporo dobrego do Twojego organizmu.

Antycyjany czyli naturalny barwnik fioletowy (lub czerwony). oto kilka przykładów dlaczego WARTO przyjrzeć się bliżej tym owocom i warzywom:

Żurawina – wykorzystywana jako składnik leków mających chronić i uodpornić układ moczowy.

Borówka – wykorzystywana jest w przypadku leczenia siatkówki. Właśnie te fioletowe owoce mają zbawienny wpływ na poprawę może nie wzroku ale kondycji Twoich oczu.

Suszona aronia (napary i soki) polecane są osobom, które mają problemy z nadciśnieniem.

Winogrona fioletowe- w ich skórce znajdziesz flawonoidy (czyli antycyjany) które wspomagają układ krążenia.

Śliwki suszone, modra kapusta, bakłażan, jeżyny i czarna porzeczka – ich soczysty i intensywny kolor wynika z zawartości składnika, który odpowiedzialny jest za utrzymanie ciśnienia krwi na odpowiednim poziomie oraz stymulacji układu odpornościowego. Dodatkowo badania wykazały że składnik zawarty w tych właśnie produktach, walczy z niektórymi rodzajami raka.

Innym, równie ważnym składnikiem fioletowych leków (i po części również kosmetyków) prosto z ogródka są antyoksydanty. Właśnie ten niepozorny element wpływa na neutralizację czynników które powodują starzenie się organizmu i powstawanie chorób.

Jak widać trochę (moim zdaniem niedoceniane) warzywa i owoce, pomagają Twojemu ciału na wielu płaszczyznach. Najlepszym sposobem na to aby pomogły wspierać Cię w codziennej diecie, jest spożywanie ich każdego dnia. Do jogurtu dodaj borówki, napij się herbaty z aronii, do obiadu zjedz kapustę albo przyrządź ratatuj z bakłażana. Tyle pomysłów, tyle możliwości. Wystarczy spojrzeć na fioletowe ! 🙂