Często poza nadwagą u osób które na co dzień stosują wysoko przetworzoną dietę, pojawiają się również inne symptomy świadczące o słabym stanie ich zdrowia. Mowa tutaj o informacji jakie możemy odczytać z naszych paznokci. Każda i każdy z nas, chciałby aby jego dłonie wyglądały estetycznie, jednak jak uzyskać taki efekt skoro pazury w kółko się  łamią, rozdwajają albo pojawiają się na nich wielkie, białe plamy?

Co jest przyczyną tej łamliwości i rozdwajania i jak temu zapobiegać?

Z kosmetycznego punktu widzenia, paznokcie rozdwajają się wówczas gdy uszkodzona została struktura kreatyny, czyli podstawowy budulec całej płytki paznokcia. Powody takowego zjawiska są różne ale jak się domyślacie należą do nich właśnie niewłaściwa dieta, uszkodzenia mechaniczne oraz niejednokrotnie chemikalia których używamy.

Ja oczywiście pominę kwestie chemii oraz złej pielęgnacji a skupię się na tym, co najbardziej mnie interesuje. Z żywieniowego punktu widzenia paznokcie rozdwajają się wtedy, gdy w organizmie zanotowane są braki:

  1. Witamin A,C,E a także z grupy B
  2. Niektórych minerałów takich jak wapń, krzem, magnez oraz cynk

oraz

  1. Dna moczanowa (już o niej pisałam)
  2. Choroby grzybiczne czy zapalenie skóry

Co jeść aby wzmocnić płytkę paznokcia? Wszystko co zawiera wyżej wymienione witaminy aby uzupełnić ich braki. Można zacząć od soku jednodniowego z marchewki (witamina A), do koktajlu czy kanapki z pełnoziarnistego pieczywa które jest źródłem witaminy B, dodać liście szpinaku, zupę doprawić zieloną natka pietruszki (witamina C) i polubić soje która zawiera bogactwo witaminy E.