Nie wyrobiłeś jeszcze nawyku spożywania wody w ciągu dnia?

Podpowiadamy, co możesz zrobić by to zmienić J

 

  1. Pamiętaj by zawsze mieć przy sobie butelkę z wodą. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziesz po nią sięgał w ciągu dnia.
  2. Jeżeli planujesz przeznaczyć więcej czasu na pracę przy komputerze, oglądania telewizji, czytania gazet, artykułów czy książek, zanim usiądziesz przygotuj sobie szklankę z wodą, tak byś w każdej chwili mógł po nią sięgnąć, nie musząc wstawać z miejsca.
  3. Oznaczaj na butelce poziomy, które chcesz wypić do danej godziny. Oczywiście ilość dobierz indywidualnie, tak byś mógł zrealizować swoje plany i stosować zasadę małych łyków w ciągu całego dnia.
  4. Rozpoczynaj i kończ dzień szklanką wody. Po przebudzeniu pamiętaj by jeszcze przed śniadaniem wypić 1-2 szklanki wody, możesz dodać do niej dodatkowo cytrynę, imbir czy niewielka ilość miodu. Oprócz walorów smakowych tak przyrządzona woda ma działanie oczyszczające, przyspiesza metabolizm, a także zwiększa odporność. Przed snem również nie zapominaj o wypiciu 1-2 szklanek wody.
  5. Urozmaicaj smak oraz wygląd wody.

Do wody dodawaj różne owoce (zarówno świeże, jak i mrożone), liście mięty, plastry ogórka, imbir itp. Pozwoli to nie tylko uzyskać lepszy smak, ale również nada bardziej atrakcyjny wygląd, który dodatkowo nas dodatkowo zachęcał do spożycia. Można przygotować taką wodę smakową w dzbanku zamiast w szklance, co dodatkowo powinno nas zmotywować do sięgnięcia po napój.

  1. Jeżeli masz problem z pamięcią o wodzie, warto ściągnąć aplikację na telefon, która dodatkowo będzie przypominała o spożyciu wody w ciągu dnia. Nie ma problemu z dostępnością takich aplikacji, każdy może znaleźć taką, która będzie mu odpowiadała najbardziej 🙂 przykładem takiej aplikacji jest Water Your Body.
  2. Po wodę sięgaj, gdy pojawia się uczucie głodu, gdyż często pragnienie bywa mylone z głodem.
  3. Kolejną znaną metodą jest spożywanie szklanki wody 20-30 min przed posiłkiem. Jeżeli pamiętamy o regularnym spożywaniu posiłków, co ok, 3h, powinniśmy również zwrócić uwagę na odpowiednie nawadnianie naszego organizmu. W przypadku 4-5 posiłków w ciągu dnia, daje nam to już minimum 4-5 szklanek wody.
  4. Nie zapominaj o dodatkowym spożyciu wody w trakcie i po treningu. Wysiłek wiąże się z utratą zarówno płynów, jak i elektrolitów, dlatego koniecznie pamiętaj o uzupełnieniu strat!
  5. Powszechnie wiadomo, że kawa odwadnia, dlatego po wypiciu filiżanki kawy, dobrze jest wypić szklankę wody, aby zapobiec niedoborom.

 

Mam nadzieję, że znajdziesz sposób, który będzie dla Ciebie odpowiedni. Może udało Ci się wyrobić odpowiedni nawyk picia wody jeszcze innymi sposobami? Jeżeli tak, z ciekawością dowiemy się, jak udało Ci się tego dokonać! J