Woda źródłem życia i nie ma w tym stwierdzeniu nic magicznego ani naciąganego. Bez jedzenia człowiek może przeżyć około 2 tygodni, bez wody zdecydowanie krócej. Dlaczego te przeźroczyste krople maja tak ogromny wpływ na nasze zdrowie i życie? Ile należy jej pijać, aby zafundować sobie odpowiednie nawodnienie organizmu?

Zacznijmy od tego że woda potrzebna jest Twojemu ciału, nie tylko dlatego że gasi pragnienie. Jest kilka podstawowych funkcji, których bez wody organizm nie zrealizuje w odpowiedni sposób.

  1. Funkcja transportowa
  2. Rozpuszczalnik
  3. Przemiana materii
  4. Uczestniczy w trawieniu
  5. Usuwanie toksyn z organizmu
  6. Regulacja temperatury ciała

Skoro pić to ile ?

Tutaj zdania są podzielone. Według starej zasady dietetycznej, powinno się spożywać od 1,5 litra wody dziennie do nawet 2,5 litrów. Ilość wody wzrasta oczywiście w zależności od indywidualnego człowieka. Jeśli jesteś sportowcem lub wykonujesz aktualnie wysiłek fizyczny, powinieneś spożyć więcej wody. To samo ma miejscy w przypadku biegunki czy wymiotów. Podczas takich sytuacji, tracimy sporo wody i elektrolitów które należy uzupełnić, aby nie doszło do odwodnienia.

Istnieje tez kilka matematycznych sposobów, wyliczenia racji wody. Oto kilka z nich:

  1. 8×8 – Jest to zasada która mówi, aby wypić w ciągu doby 8 porcji to 8 uncji (czyli mniej więcej tyle ile zawiera jedna szklanka)
  2. 30ml na każdy kilogram masy ciała – czyli jeżeli ważysz tak jak ja 53kg to mnożysz je przez 30 co daje 1590 ml. Proste?
  3. Jest też możliwość obliczenia potrzebnej nam ilości wody na podstawie ilości spożywanych przez nas kalorii. Na 1 kcal przypada 1ml wody, czyli jeśli zjadam 1500kcal na dobę, powinnam wypić właśnie 1500ml wody dziennie.

Ostatnio natrafiłam tez na ciekawy artykuł “Overdrinking results in the emergence of swallowing inhibition: an fMRI study” w “Proceedings of the National Academy of Sciences in the United States of America”.

Autorzy tych badan obalają bowiem stwierdzenie że powinniśmy wypijać konkretną ilość szklanek wody w ciągu dnia. Według przeprowadzonych badań każdy z nas ma w mózgu swojego rodzaju informator który dokładnie mówi mu, ile wody potrzebuje. Zbadana grupa kontrolna, dowiodła że to właśnie mózg wysyła do ciała sygnał jakim jest hamowanie połykania, dając w ten sposób informację że na dana chwilę nie potrzeba nam więcej wody w organizmie.

Jednym o czym należy pamiętać, to to że organizm nawadnia nie tylko woda ale także produkty które ja zawierają. Należy także wziąć pod uwagę fakt że kawa i czarna herbata, odwadniają organizm więc każdą wypita filiżankę, należałoby uzupełnić dodatkową szklanką wody.

Ludzki organizm składa się z dużej ilości wody około 60-70%. Popatrz na zdjęcie umieszczone na fb a przekonasz się z czego w rzeczywistości składa się Twoje ciało.

Nic więc dziwnego że jej niedobór powoduje wiele niekorzystnych sytuacji. Pierwsze oznaki związane z niedoborem wody są prawdopodobnie często bagatelizowane, gdyż najczęściej mamy do czynienia z bólem głowy i zawrotami.  Bardziej poważne skutki to:

  1. odwodnienie organizmu
  2. niedobory elektrolitów
  3. zaburzenia funkcji poznawczych i zaburzenia mowy
  4. zmiany ciśnienia oraz niewydolność nerek
  5. mocne odwodnienie (ubytek wody o 20%) może doprowadzić do śmierci.

Istotną rzeczą jest nie tylko ilość wypijanej wody ale także sposób w jaki to robimy. Jakkolwiek dziwnie to brzmi, należy pamiętać iż wodę aby prawidłowo nawodniła nasz organizm, należy popijać małymi łykami w ciągu dnia. Nic nam nie da wypicie 1 litra na raz, natomiast rozłożenie tej ilości na kilka szklanek, da nam pożądany efekt.