DIETA DLA LEPSZEGO KOMFORTU NA CO DZIEŃ I OD ŚWIĘTA

Historia jak z każdych świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy i rodzinnych uroczystości- po deserze kilka osób zaczyna zarzekać na wzdęcia , niestrawności. Problemy te jednak zdarzają się na co dzień , mimo że chcielibyśmy je mieć tylko od święta.

Aby uniknąć dolegliwości trawiennych, należy przede wszystkim unikać tłustych potraw- a szczególnie dostarczania dużej ilości tłuszczu w krótkim czasie. Dlatego też zamiast boczku czy żeberek warto wybrać gotowaną pieczeń – szczególnie z chudego mięsa drobiowego, a nie z wieprzowiny. Mięso wieprzowe zawiera dużo tkanki łącznej, przez co  jest ciężej trawione od drobiu. Warto wziąć też pod uwagę fakt ,że poprzez ograniczenie tłustych mięs oszczędzimy dodatkowych kalorii. Ciasta z  kremami na bazie masła i  z bitą śmietaną warto zastąpić ciastem drożdżowym , biszkoptem czy galaretką. Słabo sprawdzą się ciasta kruche i francuskie  ze względu na dużą ilość tłuszczu.

Gdy dolegliwości trawienne pojawiają się po spożyciu warzyw i owoców, warto  spojrzeć na wiek rośliny i postać w jakiej je spożywamy. Najbardziej przyjazne dla żołądka są młode rośliny , o niezdrewniałych włóknach ,a owoce tylko w pełni dojrzałe. Jeśli problem jest poważny, można rozważyć spożywanie owoców i warzyw pozbawionych skórek i pestek. Warto także wtedy postawić na pasty ,  przeciery i musy- świetnie zapewniają uczucie sytości, są lekkie, niskokaloryczne i proste w wykonaniu. Należy też zadbać o to , aby warzywa (szczególnie korzeniowe), były odpowiednio dogotowane , jeśli mamy problem z spożywaniem surowych.

Warto też zwrócić uwagę na przyprawy , które mogą podrażniać przewód pokarmowy- chilli, czosnek, ocet, duże ilości pieprzu, ostra musztarda, chrzan. Sprawiają one ,że wydzielają się większe ilości soków trawiennych , przez co może występować zgaga. Można je zastąpić ziołami: koperkiem, anyżkiem, kminkiem i pietruszką, oregano , bazylią, tymiankiem , rozmarynem.

Najczęstszą przyczyną wzdęć są warzywa strączkowe-groch ,fasola, ciecierzyca. Substancje odpowiedzialne za wytwarzanie gazów w jelitach są rozpuszczalne w wodzie. Aby zminimalizować przykre skutki ich spożywania należy kilkukrotnie wymieniać wodę podczas moczenia, zadbać o odpowiedni czas moczenia i gotowania, gotować w dużej ilości wody i bez przykrycia. Nie sprawi, że będzie można jeść je bezkarnie , ale z pewnością zmniejszy to problem.

Analogicznie warzywa krzyżowe (brokuł, kalafior, kapusta, brukselka, jarmuż, kalarepa ) należy gotować w dużej ilości wody, bez przykrycia.

Jednak najważniejszą zasadą podczas walki z dyskomfortem trawiennym są regularne, nieduże posiłki- dzięki temu organizm nie ma problemu z przesuwaniem pożywienia  przez ruchy przewodu pokarmowego oraz jest w stanie wytworzyć odpowiednią porcję soków trawiennych. Dodatkowo odczuwamy sytość po niewielkiej porcji jedzenia i łatwiej jest utrzymać odpowiedni bilans energetyczny.

Autor anonimowy