Każdy z nas ma w życiu dnie lepsze i gorsze. każdemu zdarają się chwile w których kompletnie może sie na niczym skupić i w zasadzie nie jest on w stanie zakończyć jakichkolwiek, podjętych wcześniej działań. Przyczyn takiego stanu rzeczy można szukać w źle przespanej nocy, złej lub bardzo dobrej wiadomości, nerwach czy też wahaniach ciśnienia. Oczywiście mowa tutaj o sytuacjach w których zmęczenie i osłabienie zdarza się co jakiś czas. Co natomiast robić kiedy Twój organizm odczuwa zmęczenie bez przerwy?

Zjedz batonika, powie koleżanka która stwierdzi że zabrakło Ci energii. Ktos inny doleje kawy którą posłodzisz łyżeczką cukru i dopieścisz smietanką. Póxniej zawsze możesz napić się popularnego energetyka i jakoś, może niekoniecznie z uśmiechem ale dociągniesz do końca dnia. Jutro scenariusz się powtórzy, po jutrze będzie tak samo a Ty oczywiście skorzystasz ze znanych Ci już sposobów „doładowania się”. No bo przecież „działają”!

No a teraz odstaw swoje przyzwyczajenia i zastanów się kiedy organizm daje Ci jasny sygnał że coś jst nie tak? Chroniczne zmęczenie to chyba najbardziej wyraźny znak dla Ciebie jako właściciela swojego ciała że sposób w jaki się z nim obchodzisz, niekoniecznie jest dla Ciebie zdrowy i odpowiedni. Przyczyn braku skupienia, rozdrażnienia i kłopotów z koncentracją, możemy szukać w :

a) zakaszonym organizmie – traci on swoje energię na powracanie do równowagi kwasowo zasadowej co  powoduje zmęczenie i sprzyja powstawaniu kłopotów z koncentracją (możesz to sprawdzić za pomocą pasków do określenie pH organizmu, można je kupić w naszej przychodni)

b) zbyt małej ilości wypijanej wody – woda odpowiada za praktycznie wszystkie procesy życiowe. Bez odpowiedniego nawodnienia Twojego ciała, organizm nie będzie w stanie dac z siebie 100 procent co może doprowadzić do zmęczenia, dekoncentracji i bólów głowy (Tanita czyli waga na której dokonujemy pomiaru ciała, umozliwia określenie stopnia nawodnienia Twojego organizmu)

c) zbyt duża ilośc kawy i napojów energetycznych – kawa wypłukuje magnez a jak wiadomo ten odpoiwedzialny jest za prawidłową pracę mięśni. Magnez ma tez działanie uspokajające. Bez niego mogą pojawić się kłopoty z nerwami, rozdrażnieniem oraz zmniejszoną wydajnością pracy Twojego mózgu. Napooje energetyczne natomiast ze względu na dużą ilość cukru, dają tak zwanego „kopa”. Niestety ich działanie jest bardzo krótkotrwałe gdyż cukier prosty bardzo szybko rozkłada się w organizmie,  powodując jeszcze większy spadek energii.

d) zbyt mała ilość snu – sen juk już wiesz ma wpływ na metabolizm człowieka. bez odpowiedniej dawki odpoczynku, możesz miec spore kłopoty z utrata wagi. Dodatkowym atutem snu i argumentem dlaczego nie należy go pomijać, jest fakt ze podczas snu całe Twoje ciało dsłownie „ładuje się” i regeneruje aby móc wykorzystać swój potencjał, następnego dnia. Bez odpowiedniej ilości snu, poza podkrążonymi oczami możesz dorobić się także uczucia zimna. Organizm niedospany często odczuwa zimno, co dodoatkowo utrudnia skupienie.

e) odpowiednie odżywianie – aby Twoje ciało działało prawidłowo, powinno otrzymywać co kilka godzin (3-4) odpowiednią dawkę kalorii. Twoje ciało można porównac do pieca, jak dasz mu za dużo otrzymasz efekt przegrzania który bardzo szybko minie. Jeśli będziesz dokładać mu paliwo w postaci zbilansowanych posiłków, każdego dnia o mniej więcej równej porze, Twoje ciało przywyknie do regularnych dawek kalorii i odpłaci Ci się poprawą przemiany materii oraz lepszą koncentracją, samopoczuciem i brakiem zmęczenia w ciągu dnia. (badanie żywej kropli krwi lub rezonans megnetyczny, pomogą w określeniu niedoborów witamin i innych substancj odżywczych, klient który decyduje się na to badane otrzymuje równiez zalecenia które wdrożone w życie, pomogą mu poprawić stan zdrowia)

Jak widzisz nie zawsze Twoje rozdrażnienie jest związane z pogoda, ciśnieniem czy nerwową sytuacją w pracy. Często bywa tez tak że zapracowałeś sobie na taki stan rzeczy, chociaż niekoniecznie zdajesz sobie z tego sprawę.  Traktując swoje ciało w nienajlepszy sposób dziłasz na niekorzyśc samemu sobie a przeciez tak niewiele trzeba aby czuć się zdrowiej każdego dnia.